House Standard-cookie
Strona internetowa stostuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o naszej polityce prywatności.
Pokaż listę

Warszawa - nowe inwestycje i ich wizualizacje

msn

Nowa, szklana Rotunda, długo oczekiwane siedziby placówek kulturalnych, jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, TR Warszawa i Sinfonii Varsovii czy łączące nowoczesność z zabytkowymi budynkami Fabryki Norblina centrum handlowo-biurowe. To na pracę nad realizacją zwycięskich projektów nowych budynków w stolicy będziemy patrzeć uważnie, bo staną się (lub nie) wyznacznikami współczesnych przestrzeni miejskich.

1. Rotunda

/media/rotunda.jpg
Rotunda, materiały prasowe

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc stolicy, służące przez lata jako punkt charakterystyczny dla umawiających się na randki czy innego typu spotkania, Rotunda zbudowana w 1966 roku, przestała w 2017 istnieć w dotychczasowej formie. Nowy projekt autorstwa krakowskich architektów – Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siuty – ma być lekkim, szklanym, nowoczesnym, ale też nawiązującym do dawnej formy budynkiem. Wokół mają powstać nowe nawierzchnie i zieleń miejska oraz prawdziwa rewolucja w komunikacji pieszych – nowe przejście przez Marszałkowską i Aleje Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać realizacja tych zamierzeń – sprawdzimy w najbliższych latach.

2. Fabryka Norblina

/media/norblin.jpg
Fabryka Norblina, materiały prasowe

Na razie teren dawnej Fabryki Norblina ożywa w środy i soboty, kiedy organizowany jest tutaj eko-bazar oferujący zdrowe produkty. W 2018 roku Fabryka Norblina ma stać się nowoczesnym centrum biurowo-handlowo-usługowym, łączącym dawną architekturę ze współczesnymi udogodnieniami. Na pewno z dużą ciekawością czekają na tę inwestycję mieszkańcy Woli, która w pobliskich okolicach Ronda Daszyńskiego przekształciła się w dzielnicę biurową.

3. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

/media/muzeum-adama-mickiewicza.jpg
Muzeum Adama Mickiewicza, materiały prasowe

Nowe oblicze ma zyskać także w ciągu najbliższych lat nieco zapomniane Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na Rynku Starego Miasta. W ramach jego przebudowy grupa młodych architektów: Paweł Dadok, Konrad Basan, Mariusz Maury, Michał Rogowski i Maria Roj, zaproponowała zbudowanie na tyłach zabytkowych kamienic szklanego prostopadłościanu, w którym ma zmieścić się nowoczesna sala audiowizualna. Przy okazji rewitalizacji, Muzeum zostanie też przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, które dziś nie są w stanie pokonać licznych wąskich schodków w budynkach placówki.

4. Plac Defilad, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa

/media/plac-defilad.jpg
Plac Defilad, materiały prasowe

Plac Defilad ma stać się centrum życia kulturalnego stolicy, dzięki powstaniu tutaj budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz nowej siedziby TR Warszawa kierowanego przez Grzegorza Jarzynę, który ma przeprowadzić się tutaj z ulicy Marszałkowskiej. Po licznych perturbacjach konkursowych, wybrano projekt amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Mają to być proste bryły pokryte przezroczystą tkaniną ze szklanego włókna kontrastujące swoją prostotą z pobliskim Pałacem Kultury i Nauki.

5. Siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia

/media/sinfonia-varsovia.jpg
Sinfonia Varsovia, materiały prasowe

Na budynek, który wreszcie stanie się miejscem docelowym najbardziej warszawskiej orkiestry – Sinfonia Varsovia – i jednocześnie Europejskim Centrum Muzyki – Warszawa czeka od 2010 roku. Wtedy rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny nie tylko na nową salę koncertową w stolicy, ale też zagospodarowanie całego terenu przy ulicy Grochowskiej 272 na Pradze Południe. Ma tutaj powstać sala mieszcząca ponad 1,8 tysięcy osób, ogród we francuskim stylu, multiteka oraz miejsca na prezentacje filmowe i malarskie. Czy uda się doprowadzić wreszcie do realizacji tej inwestycji, która z pewnością ożywiłaby życie kulturalne na Pradze Południe – zobaczymy.Plac Defilad ma stać się centrum życia kulturalnego stolicy, dzięki powstaniu tutaj budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz nowej siedziby TR Warszawa kierowanego przez Grzegorza Jarzynę, który ma przeprowadzić się tutaj z ulicy Marszałkowskiej. Po licznych perturbacjach konkursowych, wybrano projekt amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Mają to być proste bryły pokryte przezroczystą tkaniną ze szklanego włókna kontrastujące swoją prostotą z pobliskim Pałacem Kultury i Nauki.

6. Park Ujazdowski – naturalny plac zabaw

/media/ujazdowski.jpg
Park Ujazdowski, materiały prasowe ZOM

Na koniec – propozycja stołeczna szykowana dla najmłodszych mieszkańców stolicy, w Parku Ujazdowskim. Zakład Oczyszczania Miasta szykuje tutaj niesamowity, naturalny plac zabaw, w którym dzieciaki będą mogły korzystać z tuneli, trampolin, górek, rzek i innych zabawek, wykonanych z w pełni naturalnych materiałów. W ramach placu zabaw ma powstać także ścieżka sensoryczna, domek tematyczny z kuźnią, piecem kaflowym, kowadłem i paleniskiem. Taka ilość atrakcji ma zapewnić nie tylko najmłodszym użytkownikom tego miejsca poznanie naturalnych materiałów i dawnych technik pracy.


msn
Pokaż listę
Facebook
Index Blog Warszawa - nowe inwestycje i ich wizualizacje